Szamba 10m3 – dla kogo to będzie dobry wybór?

Inwestor szukający dla siebie szamba zwykle staje przed dwoma zasadniczymi dylematami. Pierwszy z nich dotyczy rodzaju zbiornika bezodpływowego – w jego rozwiązaniu pomoże Ci jeden z poradników na naszym blogu. Drugi jest związany z pojemnością szamba. Na polskim rynku największą popularnością cieszą się zbiorniki bezodpływowe o pojemności 5000, 6000, 8000 i 10000 litrów, które świetnie sprawdzają się w zastosowaniach domowych. Tym razem przyjrzymy się bliżej ostatniemu z nich. Dla kogo są szamba 10m3? Czy powinieneś rozważać jego zakup? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czy szamba 10m3 nadają się do domów jednorodzinnych?

Zdecydowanie tak, choć wielu inwestorom wydaje się, że taki zbiornik bezodpływowy jest zbyt duży. Tymczasem szambo 10m3 jest wręcz idealnym wyborem do domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 4-5 osobową rodzinę lub rodzinę wielopokoleniową. Zwróć uwagę, że przeciętne zużycie wody w takim budynku wynosi między 8 a 10 metrów sześciennych. Oznacza to, że jeśli postawisz na tak duży zbiornik bezodpływowy, to istotnie wydłużysz częstotliwość wywozu nieczystości płynnych.

Najważniejszą zaletą zbiornika o pojemności 10m3 z punku widzenia użytkowników domowych jest właśnie brak konieczności częstego zlecania wywozu szamba. Przekłada się to na bardzo wysoki komfort mieszkańców. Nie trzeba pamiętać o tym, aby regularnie zaglądać do zbiornika bezodpływowego i kontrolować, czy przypadkiem nie jest już najwyższy czas na wezwanie szambiarki.

Skoro rodzina produkuje około 9000 litrów ścieków miesięcznie, to wiadomo, że wywóz będzie zamawiany raz w miesiącu. Można się więc bez problemu porozumieć z firmą asenizacyjną i zlecić jej stały odbiór nieczystości płynnych bez dzwonienia, rozliczając się przelewem czy płatnością z góry za cały rok. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

Decydując się na zakup szamba 10m3 minimalizujemy też ryzyko dopuszczenia do sytuacji, w której następuje przepełnienie zbiornika np. w sobotnie popołudnie, w niedzielę rano czy tym bardziej w Wigilię, kiedy to nie ma szans na skorzystanie z pomocy firmy asenizacyjnej. Można sobie łatwo wyobrazić, jaki byłby to kłopot.

Tymczasem opisane sytuacje są doskonale znane właścicielom małych zbiorników bezodpływowych na nieczystości. Jednego dnia może się wydawać, że w szambie jest jeszcze sporo miejsca, ale już następnego jest ono przepełnione. Łatwo stracić tutaj czujność i narobić sobie zupełnie niepotrzebnych problemów.

Idealny wybór dla małej firmy

Szamba 10m3 znajdują się na pograniczu między zbiornikami bezodpływowymi przeznaczonymi do użytku domowego oraz firmowego. Można napisać, że to taka optymalna pojemność dla właściciela niewielkiej firmy, który nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej oraz zbudowania biologicznej czy drenażowej oczyszczalni ścieków.

Zbiornik bezodpływowy o pojemności 10m3 powinien być w zupełności wystarczający na potrzeby firmy zatrudniającej do 8-10 osób. Częstotliwość wywozu nieczystości płynnych nie będzie bardzo uciążliwa, uda się również zachować rozsądne koszty eksploatacji szamba. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zbiornik o takiej pojemności wykonany z betonu jest bardzo atrakcyjnie wyceniony, szczególnie w porównaniu z szambami kompozytowymi czy stalowymi.

Szamba 10m3 – co z zastosowaniami przemysłowymi?

Bardzo często kontaktują się z nami właściciele czy managerowie zakładów przemysłowych szukający zbiorników bezodpływowych nie tylko do gromadzenia nieczystości płynnych, ale też np. zbierania wody opadowej. Czy szambo 10m3 może spełnić takie oczekiwania? Na pewno tak.

Nie dość, że mówimy tutaj o uniwersalnej pojemności, to jeszcze zawsze istnieje możliwość połączenia kilku zbiorników szeregowo, aby zyskać bardzo dużą przestrzeń do magazynowania wody, różnych cieczy czy po prostu gromadzenia nieczystości płynnych.

O czym musisz pamiętać decydując się na zakup szamba 10m3?

Po pierwsze: takie szambo wykonane z betonu jest bardzo ciężkie, dlatego szukając producenta upewnij się, że zapewnia on nie tylko transport, ale także rozładunek i posadowienie zbiornika bezodpływowego w przygotowanym wykopie. Cała operacja musi zostać przeprowadzona z dużą precyzją, aby nie dopuścić do uszkodzenia zbiornika – mogłoby to osłabić jego szczelność i wytrzymałość mechaniczną.

Masa własna nie jest jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę. Nie zapominaj także o sporej wielkości szamba 10m3. Powierzchnia zbiornika jest na tyle duża, że trzeba się bardzo dokładnie zastanowić nad tym, gdzie możemy go posadowić. Konieczne jest zachowanie wymaganych odległości zarówno od płotu sąsiada, jak i sieci energetycznej, gazowej oraz wodociągowej, a także ewentualnej przydomowej studni. Radzimy to dokładnie sprawdzić, aby przypadkiem nie było później jakichś problemów prawnych.

Jak widzisz szamba 10m3 są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i profesjonalnych. Potrzebujesz takiego zbiornika bezodpływowego? Skontaktuj się z  nami i zapytaj o cenę!