Jeśli przeczytałeś nasz poradnik, w którym wymienialiśmy najważniejsze wady i zalety poszczególnych rodzajów zbiorników na szamba, to wiesz już, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie wariant betonowy (szambo monolityczne). Pozostała jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: pojemność. Betonowe zbiorniki na szamba występują w szerokim wyborze wariantów pojemności, a osoby niemające w tym żadnego doświadczenia mogą mieć spory problem z podjęciem właściwej decyzji. Stąd później biorą się poważne kłopoty użytkowe. Jaka pojemność zbiornika na szambo będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojej rodziny? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.
Dlaczego prawidłowy wybór pojemności szamba ma aż tak duże znaczenie?
To proste: od tego, czy dobrze wybierzesz pojemność szamba, będzie zależeć zarówno komfort Twojej rodziny, jak i koszty wywozu nieczystości płynnych. Załóżmy, że bez większego namysłu kupisz szambo o pojemności 5000 litrów. Twoja rodzina produkuje około 2500 litrów ścieków tygodniowo. Oznacza to, że szambo trzeba będzie opróżniać co około 2 tygodnie, a to spora częstotliwość. Zwłaszcza, że wywóz nieczystości jest coraz droższy – już dziś w wielu regionach kraju trzeba zapłacić grubo ponad 20 złotych za każdy metr sześcienny.
Problemem jest tutaj także zwykła niewygoda. Mając zbyt małe szambo trudno będzie zapewnić sobie kilka tygodni spokoju z zamawianiem wywozu. Może również dochodzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to np. jeszcze w piątek wieczorem wydaje się, że w szambie jest sporo miejsca, ale już w sobotnie popołudnie zaczyna się ono przepełniać. Efekt? Rodzina musi zacząć skrajnie oszczędzać wodę i czekać na przyjazd wozu asenizacyjnego aż do poniedziałku.
Czym się kierować przy wyborze pojemności zbiornika na szambo?
Najważniejszym kryterium wyboru zawsze jest realne zużycie wody w gospodarstwie domowym. Oczywiście jeśli dopiero przeprowadzacie się do nowego domu, to trudno będzie Wam to ocenić. W takiej sytuacji można przyjąć uniwersalny przelicznik – przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym zużywa między 8 a 10 metrów sześciennych wody miesięcznie. Jeśli macie zwyczaj oszczędzania wody, to zużycie można obniżyć do około 6 metrów sześciennych miesięcznie. Na tej podstawie dobierzesz już odpowiedni zbiornik na szambo.
Ważne jest jednak także to, aby upewnić się, że na danym terenie funkcjonuje firma asenizacyjna dysponująca szambiarkami zdolnymi wybrać wszystkie nieczystości za jednym przyjazdem. To wcale nie jest takie oczywiste!
Może się okazać, że w gminie działa wóz asenizacyjny z beczką o pojemności 8000 litrów. Nie będzie on zatem w stanie opróżnić pełnego szamba o pojemności 10000 litrów – konieczne będzie zabranie nieczystości „na raty”, a to zawsze podnosi koszty wywozu. Najlepiej więc będzie zadzwonić do kilku okolicznych firm i ustalić tę kwestię.
Warto również zwrócić uwagę na powierzchnię działki. Szambo betonowe powinno zostać posadowione w takim miejscu, aby był łatwy dostęp do wieka – ewentualnie można wyprowadzić rurę do odsysania nieczystości za ogrodzenie działki. W każdym razie lepiej nie kupować zbiornika, który zajmie ogromną powierzchnię – w miejscu posadowienia szamba nie należy sadzić drzew.
Zbiorniki na szamba o pojemności 5000 litrów
Takie zbiorniki cieszą się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli gospodarstw domowych. Może to być dobry wybór w sytuacji, gdy rzeczywiście produkujemy stosunkowo niewielkie ilości ścieków, a prognozowana częstotliwość wywozu szamba wynosi około 3 tygodnie (jest to optymalny okres, choć latem powinien być skrócony). Szambo o pojemności 5000 litrów można polecić właścicielom małych domów, najlepiej zamieszkanych przez 2 osoby.
Szambo o pojemności 8000 litrów
Jest to najlepsza propozycja dla czteroosobowej rodziny. Uniwersalna pojemność powinna być w zupełności wystarczająca, aby móc pozwolić sobie na opróżnianie zbiornika raz na 3 tygodnie. W dodatku większość wozów asenizacyjnych może jednorazowo zabrać właśnie taką ilość nieczystości, dzięki czemu nie powinno być problemu z dzieleniem wywozu na dwa kursy.
Może jednak warto postawić na szambo o pojemności 10000 litrów?
Zbiorniki na szamba o pojemności 10000 litrów to naturalna propozycja dla właścicieli dużych domów zamieszkanych przez większą rodzinę – na przykład z trójką dzieci czy rodzinę wielopokoleniową. Można również rozważyć tak pojemny zbiornik w sytuacji, gdy chcemy możliwie jak najrzadziej zlecać wywóz nieczystości płynnych oraz wiemy, że w okolicy działa firma asenizacyjna dysponująca wozem z beczką o dużej pojemności.
Pamiętajmy natomiast, że takie szambo zajmuje już sporo miejsca pod ziemią – trzeba się więc upewnić, że nie będzie ono kolidować z planowanymi nasadzeniami, a także, że będziemy w stanie zachować wymagane odległości m.in. od sieci wodociągowej, sieci energetycznej oraz ewentualnie przydomowej studni.
Co z większymi zbiornikami na szamba? Te są już przeznaczone raczej do użytku przemysłowego i firmowego, co nie oznacza, że nie można ich stosować przy domach jednorodzinnych – pod warunkiem posiadania odpowiednio dużej działki.