Szambo przydomowe nie jest spełnieniem marzeń właściciela nieruchomości. Wciąż jednak mnóstwo gospodarstw domowych nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, a nie każdy też może – czy to z przyczyn finansowych, czy z uwagi na wielkość działki – pozwolić sobie na zainwestowanie we własną oczyszczalnię ścieków. Gdzieś natomiast trzeba odprowadzać nieczystości z budynku. Zostaje więc szambo. Ponieważ na rynku można znaleźć różne szamba przydomowe, to warto dokładnie zastanowić się nad wyborem, aby później go nie żałować. Pomagamy w podjęciu decyzji wymieniając najważniejsze zalety poszczególnych zbiorników bezodpływowych.
Szambo z kręgów betonowych
To wciąż całkiem popularne rozwiązanie, choć wydaje się, że takie szamba powinny już dawno odejść do lamusa. Dlaczego? Głównym problemem jest tutaj ich szczelność, a raczej jej brak. Co prawda fachowa ekipa może zbudować szambo z kręgów betonowych w taki sposób, aby było ono bezpieczne dla środowiska naturalnego, ale takie sytuacje niestety należą do rzadkości.
W dodatku po latach użytkowania każde szambo z kręgów traci szczelność, w efekcie czego część nieczystości przedostaje się prosto do gruntu. Nie musimy chyba wyjaśniać, co to oznacza dla środowiska, w szczególności dla wód gruntowych.
Jeśli więc dopiero wybierasz przydomowe szambo, to jednak sugerujemy porzucić pomysł zakupu kręgów betonowych. Takie zbiorniki sprawdzają się do magazynowania wody opadowej, ale nie nieczystości płynnych.
Szambo kompozytowe
Bardzo ciekawe rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Szamba kompozytowe z wyglądu do złudzenia przypominają zbiorniki osadnikowe stosowane w systemach przydomowych oczyszczalni ścieków. To lekkie konstrukcje, co już samo w sobie stanowi ich wielką zaletę – montaż szamba kompozytowego jest dużo łatwiejszy. Z drugiej jednak strony niska masa własna zbiornika może być zaliczona po stronie minusów.
Wszystko przez to, że decydując się na szambo kompozytowe nigdy nie należy go opróżniać do sucha. Mogłoby to grozić wypchnięciem zbiornika przez grunt i zniszczeniem ogrodu czy podjazdu z kostki brukowej. Nietrudno się natomiast domyślić, że niepełne opróżnianie szamba zwiększa częstotliwość wywozu nieczystości płynnych i tym samym podnosi koszty użytkowania zbiornika.
Nie możemy również pominąć faktu, że szamba kompozytowe są bardzo drogie. Przeciętnie kosztują 2,5-3 razy więcej niż betonowe o identycznej pojemności. To z kolei przemawia do wyobraźni, zwłaszcza inwestorów, którzy mocno ograniczają koszty budowy domu i nie chcą przeznaczać lwiej części budżetu na to, co za chwilę i tak zniknie pod ziemią.
Szambo stalowe
Jeszcze 20-30 lat temu takie zbiorniki na nieczystości płynne były dość popularne, ale dziś stosuje się je niezwykle rzadko. W praktyce szambo stalowe można kupić tylko na portalach ogłoszeniowych (używane) i najczęściej będzie to zbiornik na inną ciecz, który da się przystosować do magazynowania w nim nieczystości wyprowadzanych z domu.
Szamba stalowe mają zasadniczą wadę: nie są specjalnie trwałe. Agresywne ciecze robią swoje, w efekcie czego ścianki zbiornika szybko zaczynają korodować, a to oczywiście grozi utratą szczelności szamba przydomowego. Poza tym mamy tutaj podobny problem, jak w przypadku szamba kompozytowego – zbiorniki o stosunkowo niewielkiej pojemności, do około 10 metrów sześciennych, grożą wypychaniem ich przez grunt, stąd nigdy nie opróżnia się ich do końca.
Betonowe szamba przydomowe
Na koniec zostawiliśmy monolityczne szamba betonowe. Od razu zdradzimy, że jest to bezapelacyjnie najlepsze rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do kanalizacji oraz wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego? Najważniejsze argumenty wymieniamy poniżej.
- Monolityczne szamba betonowe są niezwykle trwałe, odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych znajdujących się w nieczystościach płynnych, w tym detergenty, kwasy etc.
- Szamba przydomowe z betonu cechują się najkorzystniejszym stosunkiem ceny do pojemności i jakości wykonania. Jeśli nie chcesz przepłacać za podziemny zbiornik, ale jednocześnie szukasz czegoś, o czym będziesz mógł zapomnieć na wiele lat, to trudno o lepszy wybór.
- Bardzo szeroki wybór wariantów pojemności – decydując się na szambo betonowe możesz z łatwością dobrać zbiornik o pojemności idealnie odpowiadającej Twoim potrzebom. Do domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się szamba o pojemności 6, 8 lub 10 metrów sześciennych.
- Gwarantowana szczelność – szamba przydomowe z betonu wykonuje się w technologii monolitycznej z wykorzystaniem zbrojenia oraz środków uszczelniających. Dzięki temu nie ma praktycznie ryzyka, aby cokolwiek wydostało się z takiego zbiornika. To bardzo ważne z punktu widzenia osób, które poza szambem mają także własne ujęcie wody pitnej.
- Znaczny ciężar szamba betonowego eliminuje ryzyko wypchnięcia zbiornika przez grunt, dlatego śmiało można wykończyć powierzchnię nad szambem np. kostką brukową.
Wiesz już, że szambo monolityczne z betonu jest najlepszym wyborem? W takim razie skontaktuj się z nami i sprawdź cenę zbiornika o potrzebnej Ci pojemności.