Zbiorniki żelbetowe, nazywane też monolitycznymi, mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i rolnych oraz w przedsiębiorstwach. Z uwagi na wytrzymałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i kontakt z kwasami konstrukcję, świetnie sprawdzają się do magazynowania w nich najróżniejszych cieczy, w tym tych wyjątkowo kłopotliwych. Dodatkowym atutem takich zbiorników jest atrakcyjna cena, szczególnie w porównaniu ze zbiornikami kompozytowymi. Do czego jednak może Ci się przydać zbiornik żelbetowy? Jak go rozsądnie wykorzystać? Przykłady zastosowań omawiamy w naszym poradniku.
Zbiornik na nieczystości płynne
Podstawową funkcją zbiorników żelbetowych jest odprowadzanie do nich nieczystości płynnych – stanowią one wówczas po prostu szamba betonowe. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie problemu zagospodarowywania ścieków w sytuacji, gdy nie mamy możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacji lub wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków.
Szamba betonowe mają liczne zalety, wśród których można wymienić m.in.:
- dużą wytrzymałość mechaniczną,
- odporność na działanie agresywnych substancji chemicznych, w tym kwasów,
- szczelność,
- długowieczność,
- atrakcyjną cenę zakupu,
- szeroki wybór wariantów pojemności.
Jeśli więc właśnie jesteś na etapie budowy domu i wiesz, że nie będziesz mógł przyłączyć budynku do kanalizacji gminnej, to już teraz pomyśl o zakupie odpowiedniego zbiornika żelbetowego pełniącego funkcję szamba. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednią pojemność zbiornika i udzielimy niezbędnych wskazówek technicznych.
Podziemny zbiornik na deszczówkę
Zbieranie deszczówki nie jest dziś żadną fanaberią, a coraz częściej koniecznością. Polska ma jedną z najgorszych sytuacji hydrologicznych w Europie – pod tym względem wypadamy blado nawet na tle Hiszpanii. Stąd coraz więcej osób decyduje się gromadzić deszczówkę, którą później można wykorzystywać chociażby do nawadniania trawnika, podlewania roślin w ogrodzie, mycia samochodów czy chodników etc.
Zbiornik żelbetowy idealnie nadaje się do tego, aby odprowadzać do niego wodę opadową. Wystarczy tylko wkopać go w ziemię i doprowadzić rury drenażowe lub kanalizacyjne od rynien. W ten prosty sposób możemy zapewnić sobie tysiące litrów darmowej wody rocznie, przyczyniając się tym samym do ograniczenia konsumpcji najcenniejszego płynu na naszej planecie, a także istotnie obniżając rachunki za wodę.
Dlaczego zbiorniki żelbetowe tak dobrze sprawdzają się do gromadzenia deszczówki? Nie tylko z uwagi na pojemność, ale też znaczną masę własną, która uniemożliwia wypchnięcie zbiornika przez grunt – nie trzeba się więc obawiać o stan trawnika czy podjazdu do garażu. Dodatkowo zbiornik posiada szeroki otwór rewizyjny, przez który można bez problemu wprowadzić pompę zatapialną do wypompowywania deszczówki.
Zbiornik na gnojowicę
Zbiornik żelbetowy z powodzeniem może być wykorzystywany w gospodarstwach rolnych do magazynowania gnojowicy. Jest to praktyczne rozwiązanie, które oszczędza też dużo miejsca, jeśli zdecydujemy się posadowić zbiornik w gruncie.
Wybierając zbiornik żelbetowy trzeba natomiast zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, która gwarantuje wymaganą szczelność. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której gnojowica będzie się przesączać do gruntu, co mogłoby zagrozić okolicznym ujęciom wody pitnej.
Magazyn wody na potrzeby rolnicze
W każdym gospodarstwie rolnym istnieje wysokie zapotrzebowanie na wodę do celów produkcyjnych. Szczególnie latem może jej brakować, co zmusza gospodarzy do inwestowania w kolejne studnie i systemy pompowe. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup zbiornika żelbetowego lub kilku zbiorników rozmieszczonych w okolicy pól uprawnych. Można je napełniać wodą w mokrych okresach roku (także gromadzić w nich deszczówkę), a następnie wykorzystywać ją w czasie suszy.
Zbiornik na biomasę
To bardzo ciekawy przykład zastosowania zbiornika żelbetowego. Biomasa nie jest co prawda tak powszechnym paliwem grzewczym, jak węgiel czy drewno kawałkowane, ale coraz chętniej korzystają z niej firmy, zakłady produkcyjne czy gospodarstwa rolne. Wadą biomasy jest jedynie jej niska kaloryczność, co wymaga zgromadzenia dużej ilości paliwa – najlepiej w podziemnych silosach.
Zbiornik żelbetowy dobrze sprawdzi się do magazynowania biomasy drzewnej, ponieważ zapewnia wysoką szczelność, łatwy załadunek oraz pobór paliwa do celów grzewczych. W dodatku jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe i napór ziemi, stąd z pewnością posłuży przez wiele lat.
Element przydomowej oczyszczalni ścieków
Zbiornik żelbetowy można wykorzystać także do gromadzenia w nim wody z oczyszczonych ścieków (następuje to w osadniku z bakteriami). Woda ta następnie jest wyprowadzana na zewnątrz zbiornika systemem drenażowym, dzięki czemu może być wykorzystywana do stałego nawadniania np. trawnika czy zasilania rowu melioracyjnego.
A Ty do czego użyjesz zbiornika żelbetowego? Sprawdź dostępne pojemności i skontaktuj się z nami, aby poznać cenę.