Szamba dwukomorowe – sprawdź, dlaczego to się opłaca

Brak możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej wymusza na inwestorze poszukanie innej metody zagospodarowywania nieczystości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście szambo betonowe. Nie da się natomiast ukryć, że wywóz fekaliów stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu, stąd coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż szamba dwukomorowego. Jest to bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów, a jednocześnie istnieją warunki umożliwiające zastosowanie szamba dwukomorowego. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

Czym są szamba dwukomorowe?

Zdradza nam to już sama nazwa. Mamy tutaj do czynienia z szambem składającym się z dwóch osobnych komór, które są ze sobą połączone przegrodą przelewową, tworząc jedną konstrukcję posadowioną w gruncie. Zwykle każda komora posiada własny kominek wentylacyjny i otwór rewizyjny (choć na rynku są dostępne także szamba dwukomorowe z jednym otworem – to ryzykowne rozwiązanie, co rozwiniemy w dalszej części poradnika).

W jakim celu stosuje się szamba dwukomorowe?

Podstawowym celem jest ograniczenie częstotliwości wywozu nieczystości płynnych, co udaje się osiągnąć w stosunkowo prosty sposób. Każda z komór służy do zatrzymywania innego rodzaju fekaliów. W pierwszej gromadzą się te „grubsze” i cięższe, natomiast rzadkie nieczystości są przelewane grawitacyjnie do drugiej komory za pośrednictwem wspomnianej wcześniej przegrody przelewowej.

Wszystko działa w pełni automatycznie, bez udziału właściciela. W momencie, gdy pierwsza komora zaczyna się już przepełniać, nadmiar nieczystości przelewa się do drugiej. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o to, że zyskujemy dwa razy większą powierzchnię do magazynowania fekaliów. O wiele ważniejsze jest to, że szamba dwukomorowe mogą pełnić funkcję bardzo prostej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Tajemnica tkwi w florze bakteryjnej

W procesie przelewania się nieczystości z jednej komory do drugiej uczestniczą bakterie, które wstępnie oczyszczają fekalia. Dzięki temu mogą być one wyprowadzone na zewnątrz zbiornika (drugiej komory) poprzez drenaż i wsiąkać w grunt. Nie zagraża to w żaden sposób środowisku naturalnemu, przy czym trzeba pamiętać o przepisach dotyczących minimalnych odległości pomiędzy drenażem a ujęciem wody pitnej (np. przydomowej studni).

To warto wiedzieć

Bakterie „zajmują się” również stałymi fekaliami gromadzonymi w pierwszej komorze, stopniowo zmniejszając ich objętość.

Dzięki bakteriom zyskujemy możliwość znacznie rzadszego opróżniania szamba. W dobrze zaprojektowanym i wykonanym systemie konieczne jest w zasadzie tylko okresowe wybieranie nieczystości stałych gromadzonych w pierwszej komorze – te płynne, po oczyszczeniu, są wyprowadzane do gruntu.

Kiedy można zastosować szambo dwukomorowe?

Choć szamba dwukomorowe wydają się być rozwiązaniem wręcz idealnym i eliminującym problem częstego oraz kosztownego wywozu nieczystości, to trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku istnieje możliwość skorzystania z tego schematu.

Przede wszystkim szamba dwukomorowe mają sens wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy chłonnym, przepuszczalnym gruntem, do którego można bez obaw wyprowadzać wstępnie oczyszczone fekalia płynne poprzez drenaż. Nie sprawdzi się to natomiast na działkach z gruntem gliniastym.

Rada

Dysponując problematycznym gruntem nadal można zastosować szambo dwukomorowe, przy czym będzie ono pełnić funkcję po prostu zbiornika o dwukrotnie większej pojemności – pozwoli to ograniczyć częstotliwość wywozu nieczystości, natomiast nie wpłynie na obniżenie kosztów.

Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie szamba dwukomorowego należy przeprowadzić choćby prowizoryczne badania gruntu – wykopujemy dół o głębokości około 1,5 metra i sprawdzamy, czy na działce dominuje grunt przepuszczalny, czy jednak nieprzepuszczalny.

Dwie komory = dwa kominy rewizyjne

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że choć na rynku można znaleźć szamba dwukomorowe z jednym otworem rewizyjnym pełniącym funkcję kominka wentylacyjnego, to nie rekomendujemy ich zakupu. Dlaczego? Z przyczyn czysto praktycznych.

Gdyby doszło do awarii jednej z komór, która nie została wyposażona w kominek rewizyjny, to stracimy możliwość przeprowadzenia naprawy – a na pewno nie będzie ona ani szybka, ani niedroga. Trzeba będzie wykonać otwór we własnym zakresie lub odkopać całe szambo, co oznacza bardzo wysokie koszty i bałagan na działce (nie wspominając już o utracie gwarancji na zbiornik).

Warto czy nie?

Pod względem czysto użytkowym i ekonomicznym zakup szamba dwukomorowego ma jak najbardziej sens. Jeśli na przeszkodzie nie stoi rodzaj gruntu, to naprawdę warto się na takie rozwiązanie zdecydować, ponieważ pozwoli ono znacząco obniżyć koszty wywozu nieczystości. Fakt, że cena szamba dwukomorowego jest znacznie wyższa niż jednokomorowego, ale ta różnica dość szybko się zwróci.

Potrzebujesz szamba dwukomorowego? Już teraz skontaktuj się z nami i sprawdź, jaką cenę Ci zaproponujemy.