Szambo betonowe 12m3 – optymalny wybór do domu jednorodzinnego?

Tysiące gospodarstw domowych w naszym kraju wciąż nie ma dostępu do kanalizacji. Gminom brakuje środków na rozbudowę sieci, nie wszędzie też istnieją ku temu warunki techniczne. Właścicielom nieruchomości położonych z dala od kanalizacji pozostaje więc rozwiązanie kwestii zagospodarowywania ścieków na własną rękę. Niestety, nie zawsze można zastosować przydomową oczyszczalnię ścieków (choćby z uwagi na zbyt małą powierzchnię gruntu), a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup znacznie droższej oczyszczalni biologicznej. W takiej sytuacji pozostaje już tylko zastosowanie szamba.

W firmie 3D Monolit obserwujemy rosnące zainteresowanie zbiornikami o większej pojemności. Szczególnie popularne jest szambo betonowe 12m3. Czy to rzeczywiście optymalny wybór do domu jednorodzinnego?

Nie za duże?

Wielu naszych klientów ma problem z podjęciem decyzji, jakie szambo betonowe wybrać do swojego domu. Nie chodzi tylko o ograniczony budżet, ale przede wszystkim ilość dostępnego miejsca. Właściciele domów jednorodzinnych nie chcą, aby szambo zagarnęło zbyt wiele przestrzeni – przypomnijmy, że choć umieszcza się je pod powierzchnią gruntu, to w tym obszarze nie powinno się sadzić żadnych drzew czy innych roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym.

Dlatego jeszcze do niedawna naturalnym wyborem do domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę były szamba betonowe o pojemności 6000, 8000 lub maksymalnie 10 000 litrów. I w wielu przypadkach takie zbiorniki okazują się w zupełności wystarczające. Gorzej, gdy dopiero po czasie inwestor zorientuje się, że jednak wybrane szambo jest za małe – naprawienie tego błędu niskim kosztem będzie praktycznie niemożliwe.

I tutaj pojawia się pomysł zainwestowania w szambo betonowe 12m3. Choć wciąż wiele osób uważa, że taka pojemność jest grubą przesadą, jak na potrzeby przeciętnej rodziny, to jednak sprawa nie jest wcale tak oczywista. Wszystko tak naprawdę zależy od realnego zużycia wody w gospodarstwie domowym, a także od oczekiwań inwestorów w zakresie funkcjonalności zbiornika.

Szambo betonowe 12m3 – gwarancja rzadszego wywozu nieczystości płynnych

Podstawowym kryterium wyboru szamba jest wspomniane już zużycie wody przez domowników. Jeśli wynosi ono do 10 000 litrów miesięcznie, to teoretycznie w zupełności wystarczający powinien być zbiornik betonowy o pojemności 10m3. Dlaczego więc warto rozważyć zakup większego szamba?

Powód jest prosty: chodzi o rzadszy wywóz nieczystości. Usługi asenizacyjne w ostatnich latach gwałtownie podrożały i już dziś w większości regionów kraju trzeba zapłacić nawet 25 złotych za metr sześcienny. Czyli: wybranie 10 metrów sześciennych szamba kosztuje właściciela aż 250 złotych. Prawdziwy problem zaczyna się jednak w momencie, gdy zbiornik trzeba opróżniać z dużą częstotliwością z uwagi na jego niewystarczającą – jak na potrzeby domowników – pojemnością.

To powoduje nie tylko wzrost kosztów, ale także mocno komplikuje życie. Oczekiwanie na przyjazd wozu asenizacyjnego, konieczność regularnego kontrolowania poziomu nieczystości w zbiorniku, dzwonienie „do szambiarza” – to nie jest ani przyjemne, ani nie wpisuje się w oczekiwania właścicieli domów jednorodzinnych, którzy przede wszystkim cenią sobie komfort.

Właśnie dlatego zaleca się, aby w miarę możliwości zastosować jak największe szambo betonowe. Z naszego doświadczenia wynika, że zbiornik o pojemności 12 000 litrów jest optymalnym wyborem do domu jednorodzinnego, w którym w skali miesiąca zużywa się około 10 000 litrów wody. Pozwoli to ograniczyć częstotliwość wywozu szamba nawet do 5 tygodni.

Rada

W sezonie letnim, gdy panują wysokie temperatury, zalecamy częstsze wywożenie nieczystości płynnych, aby zapobiec wydobywaniu się z szamba nieprzyjemnych zapachów.

Jak widać szambo betonowe 12m3 śmiało może służyć za zbiornik bezodpływowy na potrzeby rodziny mieszkającej w zwykłym domu. Jest to również bardzo dobry wybór dla osób, które szukają zbiornika podziemnego na deszczówkę – z uwagi na znaczną pojemność takie szambo pomieści sporą ilość wody opadowej, którą później można wykorzystać do nawadniania ogrodu.