Szambo betonowe – cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru

Szamba betonowe są najpopularniejszym sposobem na zagospodarowywanie ścieków w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Z przydomowymi oczyszczalniami wygrywają tym, że można je zastosować praktycznie wszędzie, bez oglądania się na warunki gruntowe czy powierzchnię działki. Są łatwo dostępne oraz niedrogie. Właśnie: cena szamba betonowego jest jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wybraniem tego rozwiązania, natomiast warto podkreślić, że nie powinna być ona jedynym kryterium, jakim kieruje się inwestor szukający dla siebie zbiornika bezodpływowego. Dlaczego? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Najtańsze szambo betonowe? To może być poważny błąd

Wiele osób rozpoczyna poszukiwania szamba betonowego pod sam koniec budowy domu. To zrozumiałe, że na tym etapie portfel świeci już pustkami i inwestor ma pokusę oszczędzania dosłownie na wszystkim. Jednak akurat zbiornik bezodpływowy nie jest tym, na czym powinno się ciąć koszty.

Po pierwsze: tanie szamba betonowe charakteryzują się niską jakością wykonania. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że po umieszczeniu takiego zbiornika w gruncie i zasypaniu go ziemią nie będzie już możliwości jego łatwej i taniej wymiany. Wszelkie awarie będą bardzo kłopotliwe i mogą się wiązać z dużymi stratami – tak dla środowiska naturalnego, jak i dla budżetu rodziny.

Po drugie: oszczędzając na zakupie szamba betonowego można kupić zdecydowanie zbyt mały zbiornik jak na potrzeby domowników. Różnica w cenie pomiędzy szambem betonowym o pojemności 6000 litrów a tym mieszczącym 10 000 litrów wynosi do kilku tysięcy złotych i rozumiemy, że jest to spora kwota dla umęczonego finansowo inwestora budującego własny dom. Należy jednak pamiętać, że jeśli kupimy zbyt małe szambo, to koszty wywozu nieczystości płynnych będą bardzo wysokie.

Do tego dochodzą jeszcze niedogodności związane z częstym wzywaniem wozu asenizacyjnego oraz ryzykiem przepełnienia się zbiornika w najmniej pożądanym momencie (np. w sobotni wieczór czy w Wigilię).

Wniosek? Oszczędzanie na zakupie szamba betonowego zawsze jest złym pomysłem, a już na pewno wtedy, gdy decydujemy się na zbiornik niewiadomego pochodzenia, o niewiadomej jakości wykonania, który z dużym prawdopodobieństwem po kilku latach zacznie przeciekać i wymagać albo kosztownej i kłopotliwej naprawy, albo wręcz wymiany na nowy.

Zainwestuj raz i zapomnij na lata

O szambie betonowym warto myśleć tak samo, jak o elementach instalacji wodnej i grzewczej, izolacji termicznej czy fundamencie budynku. Na tym się po prostu nie oszczędza, ponieważ są to rzeczy, których nie da się łatwo, szybko i tanio wymienić. Gdy kończy się budżet na budowę domu, to sensownym pomysłem będzie zakup np. tańszej armatury łazienkowej czy zrezygnowanie z ekskluzywnej zabudowy kuchennej – tutaj będzie jeszcze okazja do wprowadzenia poprawek.

Tymczasem szambo betonowe powinno się kupować z myślą o jego eksploatowaniu przez wiele lat. Rozsądnie jest postawić na produkt wysokiej jakości, o którym będzie można całkowicie zapomnieć po umieszczeniu go w ziemi i mieć pewność, że zbiornik jest szczelny, bezpieczny dla środowiska oraz prawidłowo dobrany do potrzeb rodziny.

Porządne szambo betonowe w dobrej cenie kup w 3D Monolit

3D Monolit to czołowy producent szamb betonowych w Polsce. Nasze zbiorniki są wykonane z najwyższej jakości betonu klasy C30/C37 oraz z wysokogatunkowej stali. Charakteryzują się pełną szczelnością, odpornością na niekorzystne czynniki środowiskowe oraz napór ziemi.

Szamba od 3D Monolit są objęte aż 5-letnią gwarancją, która najlepiej świadczy o wysokiej jakości naszych produktów. Wszystkie dostępne zbiorniki betonowe są objęte m.in. Wzorem Zastrzeżonym zgłoszonym do Urzędu Patentowego oraz posiadają certyfikaty potwierdzające dopuszczenie ich do gromadzenia nieczystości płynnych na terenach znajdujących się w pobliżu ujęć wody pitnej.

Już teraz skontaktuj się z nami i zapytaj o cenę szamba betonowego o wybranej pojemności!