Jakie szambo wybrać dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego?

TEST

Szambo stosuje się wtedy, gdy nie mamy możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oraz zbudowania własnej oczyszczalni ścieków (na przeszkodzie może stanąć np. zbyt mała powierzchnia działki). Wiedząc, że musimy kupić szambo, należy dokładnie zastanowić się nad jego rodzajem oraz pojemnością. Duży wpływ na ostateczną decyzję będzie mieć przeznaczenie zbiornika – czy szukamy szamba do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Jakie szambo wybrać? W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Rodzaj szamba

Na dobry początek musimy się zastanowić nad tym, jakie szambo właściwie powinniśmy kupić. Na rynku znajdziemy dziś trzy najpopularniejsze kategorie zbiorników, czyli:

  1. Betonowe – są to szamba charakteryzujące się wieloletnią trwałością, szczelne, odporne na kontakt z agresywnymi związkami chemicznymi oraz napór ziemi. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna cena zbiornika, szczególnie w relacji do jego pojemności.
  2. Stalowe – obecnie mniej popularne z uwagi na ich mniejszą dostępność, a przez to dość wysoką cenę zakupu. W dodatku stalowe zbiorniki na szambo nie są tak trwałe, jak te betonowe, co po np. kilkunastu latach użytkowania może spowodować konieczność nawet wymiany zbiornika!
  3. Z tworzywa sztucznego – ciekawe rozwiązanie pod względem trwałości, ale z drugiej strony rzadko wybierane przez inwestorów z powodu bardzo wysokiej ceny zakupu. Szambo z tworzywa sztucznego jest również bardziej wymagające pod względem montażu, ponieważ bezwzględnie trzeba tutaj zadbać o wyeliminowanie ryzyka wypchnięcia zbiornika przez grunt.

Wniosek wydaje się być oczywisty. Jeśli szukasz szamba, które nie będzie sprawiać żadnych problemów użytkowych, a przy tym będzie dostępne w rozsądnej cenie, to postaw na zbiornik betonowy.

Dodatkowo już na etapie zastanawiania się, jakie szambo wybrać, radzimy dokładnie przemyśleć opcję zainwestowania w szambo dwukomorowe. Jest to ciekawe rozwiązanie, które nie tylko zapewnia większą powierzchnię do gromadzenia nieczystości, ale również może być elementem przydomowej oczyszczalni ścieków, znacząco obniżając koszty wywozu.

Pojemność szamba, czyli najważniejsze kryterium wyboru

Gdy wiesz już, jaki rodzaj szamba będzie dla Ciebie odpowiedni, to możesz przejść do ostatniego, kluczowego etapu wyboru. Mamy na myśli oczywiście pojemność zbiornika na szambo. Tutaj pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przewidywane zużycie wody (w przypadku firmy lub gospodarstwa domowego) oraz sposób eksploatacji szamba (w gospodarstwach rolnych często zbiorniki służą do magazynowania np. gnojowicy).

Poniżej wskazujemy – na bazie własnego doświadczenia i preferencji naszych klientów – optymalne pojemności gotowych szamb betonowych w zależności od miejsca montażu i przeznaczenia.

Szambo dla domu jednorodzinnego

Tutaj pojemność zbiornika bezodpływowego musi być dokładnie dobrana do realnego (zwykle przewidywanego) zużycia wody w gospodarstwie domowym, które dla standardowej 4-osobowej rodziny wynosi przeciętnie od 10 do 12 metrów sześciennych. Ponieważ szambo powinno się wywozić co 3 tygodnie zimą i co 2 tygodnie latem, to można przyjąć, że odpowiednim wyborem będzie tutaj szambo 8m3 lub szambo 10m3, ewentualnie szambo 12m3, jeśli mamy większą rodzinę i analogicznie większe zużycie wody w gospodarstwie.

Jeśli natomiast chodzi o szambo 5m3, to rekomendujemy je przede wszystkim na działkę rekreacyjną, do gromadzenia deszczówki lub ewentualnie do domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 2-3 osoby (oszczędnie zużywające wodę).

Szambo dla firmy

Tutaj znów wszystko zależy od tego, ile wody zużywa się w firmie w skali miesiąca. Jeśli jest to mała, rodzinna firma zatrudniająca do 5 osób, to w zupełności wystarczające powinno być szambo 10m3. Jeśli jednak przewidujesz większe zużycie wody, a dodatkowo udostępniasz pracownikom prysznice, to takim minimum powinno być szambo 12m3 lub nawet szambo 14 m3.

Szambo dla gospodarstwa rolnego

Do celów domowych wybieramy szambo o takiej pojemności, jaka odpowiada realnemu zużyciu wody. Z kolei do gromadzenia gnojowicy czy na przykład wody deszczowej do podlewania upraw warto wybrać najpojemniejszy zbiornik z naszej oferty, czyli szambo 16m3.

Mamy nadzieję, że ten poradnik ułatwił Ci podjęcie decyzji i wiesz już, jakie szambo wybrać dla siebie. Skontaktuj się z nami i zapytaj ocenę preferowanego zbiornika.