Jakie pojemności mają szamba? To musisz wiedzieć

Szamba, szczególnie betonowe, są naturalną alternatywą dla przydomowych oczyszczalni ścieków. Te drugie są znacznie droższe, a przy tym nie zawsze istnieją warunki techniczne do ich zastosowania w ogrodzie. Gdy inwestor nie ma możliwości przyłączenia budynku do systemu kanalizacji, to musi zdecydować się właśnie na zbiornik bezodpływowy. Problem zaczyna się w momencie, gdy trzeba wybrać odpowiednią pojemność takiego zbiornika. Osoby niemające w tym względzie żadnego doświadczenia nie wiedzą, czym się kierować, ani nawet jakie pojemności mają szamba dostępne na rynku. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który powinien być dla Ciebie punktem wyjścia do wybrania takiego szamba, jakie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub w firmie.

Typowe pojemności szamb betonowych

Zacznijmy od najmniejszego szamba betonowego, które ma zastosowanie w gospodarstwie domowym. Mamy tutaj na myśli szambo o pojemności 5000 litrów, które rekomendujemy do domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 2-3 osoby. Taka pojemność powinna wystarczyć na około 3 tygodnie, czyli optymalny okres wywozu nieczystości płynnych.

Jeśli jednak w domu zamieszka czteroosobowa rodzina, to zużycie wody będzie odpowiednio większe. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być szambo o pojemności 8000 litrów, które także możesz zamówić w firmie 3D Monolit. Taki zbiornik bezodpływowy jest najpopularniejszą opcją wśród inwestorów indywidualnych, ponieważ charakteryzuje się optymalną pojemnością w stosunku do oczekiwanej częstotliwości wywozu.

Większe szambo betonowe, o pojemności 10000 litrów, to już propozycja albo dla dużej rodziny, albo dla gospodarstwa rolnego. Taki zbiornik bezodpływowy śmiało można również wykorzystać na potrzeby gromadzenia wody deszczowej i jej ponownego wykorzystania w ogrodzie, np. do podlewania trawnika.

Przechodzimy do kategorii szamb betonowych, które sprawdzają się przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Pierwszym z nich jest szambo o pojemności 12000 litrów, idealne na potrzeby niewielkiej firmy, w której pracuje kilka osób. Jeśli budynek firmowy nie może zostać podłączony do sieci kanalizacyjnej, to dobrze będzie rozważyć zakup właśnie szamba o takiej pojemności.

Szambo betonowe o pojemności 14000 litrów jest rekomendowane właścicielom większych firm, gospodarstw rolnych, ale też osobom, które szukają dużego zbiornika na deszczówkę. Z uwagi na znaczną pojemność takie szambo jest wyjątkowo uniwersalne w zastosowaniu – zarówno na potrzeby prywatne, jak i profesjonalne.

Na koniec zostawiliśmy największy zbiornik bezodpływowy w naszej ofercie, czyli szambo betonowe o pojemności 16000 litrów. Takie szambo z powodzeniem może być wykorzystane w firmie, zakładzie przemysłowym, hali magazynowej/produkcyjnej czy w dużym gospodarstwie rolnym, na przykład do gromadzenia w nim gnojowicy.

Jaka pojemność szamba będzie odpowiednia dla Ciebie?

Trudno jest nam to ocenić bez wiedzy na temat wielkości Twojego gospodarstwa domowego lub też konkretnego przeznaczenia takiego zbiornika bezodpływowego. Zawsze najważniejszym kryterium wyboru pojemności szamba jest aktualne lub prognozowane zużycie wody. Pamiętaj, że skutki zakupu zbyt małego szamba mogą być bardzo poważne, na czele z koniecznością częstego zamawiania wywozu – nie jest to ani wygodne, ani tanie. W skrajnym przypadku może natomiast dojść do przelania szamba i skażenia terenu wokół niego.

Przewymiarowane szambo? To też nie jest dobry pomysł, ponieważ możesz mieć problem z zamówieniem jednorazowego wywozu nieczystości płynnych – nie zawsze w okolicy działa firma asenizacyjna dysponująca odpowiednio pojemnym beczkowozem.

Doskonale rozumiemy, że nasi klienci mają trudności z podjęciem decyzji odnośnie do wybrania szamba o konkretnej pojemności. Nie chcą tutaj popełnić błędów, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na wydanie zbyt dużej kwoty. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to po prostu skontaktuj się z nami. Doradcy 3D Monolit udzielą Ci fachowych wskazówek oraz przedstawią indywidualną ofertę na szambo betonowe o optymalnej dla Ciebie pojemności.