Zbiornik na szambo 10000l – kiedy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Podstawowym kryterium wyboru szamba jest oczywiście jego pojemność. Tutaj jednak pojawia się spory problem, ponieważ mało który inwestor potrafi obiektywnie ocenić swoje zapotrzebowanie w tym zakresie. W efekcie mnóstwo osób kupuje albo za duże, albo za małe zbiorniki bezodpływowe, z czego biorą się później różnego rodzaju kłopoty użytkowe (np. bardzo wysokie koszty wywozu nieczystości płynnych). Często dostajemy pytania o wskazanie uniwersalnego zbiornika bezodpływowego z betonu, który sprawdzi się zarówno do domu, jak i niedużej firmy. Nasz typ to zbiornik na szambo 10000l. Dlaczego warto postawić właśnie na taki model? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Uniwersalna pojemność to główna zaleta

Zbiornik na szambo 10000l rzeczywiście wydaje się być najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Taka pojemność powinna w zupełności wystarczyć na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego (pięcioro, sześcioro domowników) i pozwolić nie martwić się tym, że szambo będzie się zbyt szybko zapełniać – a to zawsze oznacza albo dużą częstotliwość wywozu (koszty!), albo przykre niespodzianki w postaci przelania się szamba (jak na złość w weekend, kiedy nie pracują firmy asenizacyjne).                                           

Szambo betonowe o pojemności 10000 litrów powinno się również sprawdzić w małej firmie, która zatrudnia kilka osób. Taki zbiornik, przy normalnym użytkowaniu (i założeniu, że pracownicy nie biorą codziennie kąpieli w firmie), raczej bez wielkiego problemu pomieści 2-tygodniowe nieczystości płynne, a to sensowna częstotliwość wywozu.

Na uniwersalność zbiornika na szambo 10000l wpływa również to, że nie zajmuje ono bardzo dużo miejsca. Nie powinno zatem być problemu ze znalezieniem lokalizacji na zbiornik, która oczywiście musi spełniać określone przepisy (o tym za chwilę). Jest to ważne szczególnie z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie chcą, aby szambo zajęło dużą część działki – będzie ona bowiem wyłączona z użytkowania, ponieważ nie posadzimy w tym miejscu roślin czy tym bardziej drzew z rozbudowanym systemem korzeniowym.

Biorąc to wszystko pod uwagę można napisać, że szambo betonowe o pojemności 10000 litrów sprawdzi się zarówno do użytku prywatnego, jak i profesjonalnego. Stąd jest to jeden z najchętniej wybieranych wariantów.

Co warto sprawdzić przed zakupem szamba betonowego o takiej pojemności?

Podstawową zasadą, o której zawsze należy pamiętać, jest upewnienie się, że nie będzie problemów z opróżnianiem takiego szamba. Co mamy na myśli? To proste – chwytamy za słuchawkę i najpierw dzwonimy do lokalnych firm zajmujących się zagospodarowywaniem nieczystości płynnych.

Warto podpytać, czy firmy te dysponują odpowiednio dużymi beczkowozami. Może się okazać, że każda z nich ma samochody mogące jednorazowo wywieźć tylko 6000 litrów nieczystości. Jeśli inwestor posiada szambo o pojemności 10000l, to niestety, ale wywóz trzeba będzie rozbić „na raty”, a to zawsze podnosi koszty.

Kolejną kwestią jest porządne zastanowienie się nad tym, czy aby na pewno tak pojemne szambo jest nam potrzebne. Tutaj nie ma innego sposobu niż policzenie, ile mniej więcej nieczystości płynnych będziemy produkować w skali miesiąca. Jeśli np. przewidujemy zużycie wody na poziomie 8000 litrów, to zbiornik na szambo 10000l będzie nieco za duży – trzeba pamiętać, że nieczystości płynne powinno się wywozić co około 3 tygodnie, a latem nawet co 2 tygodnie.

Na koniec sprawdzamy jeszcze, czy tak duży zbiornik na nieczystości płynne w ogóle zmieści się na działce, co nie jest wcale takie oczywiste. Trzeba tutaj zadbać o zachowanie wymaganych przepisami odległości – szambo można posadowić minimum 2 metry od granicy działki oraz 5 metrów od okien i drzwi. Jeśli korzystamy z własnego ujęcia wody, to minimalna odległość między szambem a studnią musi wynosić 15 metrów. Są to bardzo ważne sprawy, dlatego radzimy dokładnie to wszystko sprawdzić, aby nie mieć później problemów z odbiorem szamba.

Kłopoty z transportem? Rozwiążemy je!

Niektórzy klienci obawiają się, że transport zbiornika na szambo 10000l będzie bardzo kosztowny, a przy tym kłopotliwy. To dobry powód, aby kupić takie szambo bezpośrednio od producenta. Zapewniamy transport naszych zbiorników pod wskazany adres, co bardzo ułatwia logistykę związaną z posadowieniem szamba w przygotowanym wykopie.

Dzięki naszej usłudze transportowej nie musisz już wynajmować samochodu ciężarowego i ponosić z tego tytułu wysokich kosztów. Możesz też zdecydować się na dokładnie taki zbiornik na szambo, jakiego potrzebujesz, a nie ten, który będzie łatwiejszy/tańszy w dowiezieniu na miejsce.

Jeśli nadal nie masz przekonania co do tego, czy rzeczywiście zbiornik na szambo 10000l będzie optymalnym wyborem, to po prostu skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w dobieraniu zbiorników bezodpływowych dla klientów – służymy Ci bezpłatnym doradztwem. Oferujemy zbiorniki o różnych pojemnościach, dlatego z pewnością znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze.